فناوری سه بعدی که در واقع شامل فیلم یا کارتون های سه بعدی می شوند از روی هم قرار گرفتن دو فیلم ایجاد می گردند که یکی از آن ها دارای رنگ غالب آبی و دیگری دارای رنگ غالب قرمز می باشد. این فیلم ها همواره به همراه عینک های مخصوص به خود که دارای یک چشم آبی و یک چشم قرمز هستند تماشا می شوند.

با وجود این که فناوری سه بعدی یا همان ۳D حدود یک دهه است که جای خود را در میان بازار محصولات باز کرده و اکنون به خوبی شناخته شده است با این حال اخبارهای رسیده مبنی بر این است که بسیاری از صنایع به تازگی در صدد استفاده های تجاری گسترده از این فناوری برآمده اند تا بتوانند رونق بیشتری به کسب و کار خود دهند.

فناوری سه بعدی به این صورت عمل می کند که سازندگان این فیلم ها دو نسخه از فیلم را پس از تنظیم رنگ انها یکی بر روی رنگ قرمز و دیگری بر روی رنگ آبی با فاصله ی زمانی بسیار کوتاهی بر روی یکدیگر قرار می دهند. عینک سه بعدی به دلیل دارا بودن دو چشم با رنگ های متفاوت به شما کمک می کند تا از طریق یک چشم رنگ آبی را و از طریق چشم دیگر رنگ قرمز را ببینید و به این دلیل که چشم شما این دو رنگ از فیلم را با فاصله ای زمانی هر چند کوچک می بیند ان را به شکل سه بعدی به نظر شما می رساند. در واقع به دلیل عدم همزمانی دیده شدن دو فیلم از چشم شماست که تصویر سه بعدی دیده می شود پس در صورتی که سعی کنید تنها با یک چشم به دیدن فیلم سه بعدی بپردازید موفق نخواهید بود. شاید بتوان گفت که برای دیدن فیلمی به شکل سه بعدی این خطای دید است که به کمک شما می آید. اغلب افراد از دیدن فیلم های سه بعدی دچار سردرد یا سرگیجه می شوند که این به دلیل عدم هم هماهنگی چشم راست و چپ است. این سردرد یا سرگیجه بسته به قدرت هماهنگی چشم افراد می تواد در افراد متفاوت در زمان های متفاوت بروز کند. برای یکی پس از چند دقیقه و برای دیگری شاید برای چند ساعت طول بکشد که این بستگی مستقیم به قدرت چشم افراد دارد. این وضعیت را همچنین می توان با فناوری صدای استریو نیز مقایسه کرد زیرا همانطور که فناوری سه بعدی به دو چشم نیاز دارد فناوری صدای استریو به دو گوش نیازمند است.

 شاید یکی از بزرگترین مشکلات استفاده از فناوری سه بعدی نیاز حتمی آن به استفاده از عینک برای تمام افراد می باشد. این امر اخیرا تویط برخی از سازندگان تلویزیون های هوشمند در حال بررسی می باشد و باعث شده که انها به ساخت تلویزیون های سه بعدی روی آورند به طوری که برای تماشای انها دیگر نیاز به عینک نیست.

مرکز خرید